Hematīts – maģisks, noslēpumains un skaists akmens. Ko vēsta, kā palīdz?

sariblue_20mens_20hematite_20bracelet_20hamsa_20om_original

Šī cietā un smagā akmens nosaukums cēlies no grieķu vārda “haima”, kas tulkojumā nozīmē “asinis”. Hematītam tiešām ir sažuvušas asinis krāsa, ko piedod dzelzs oksīds.

Dažkārt hematīta brūngani sarkanā nokrāsa kļūst gandrīz melna. Bieži vien uz akmens virmas parādās zilgans tonis – kā ziepju burbuļiem. Bieži vien hematīts atsevišķos minerālos un iežos iekrāso tos intensīvā sarkanā krāsā. Tādi ir, piemēram, sarkanā jašma, sarkanais marmors, sarkanais slāneklis.

Plānu plākšņu hematīts ir caurspīdīgs, bet pašiem akmeņiem raksturīgs metālisks, stiklains spīdums. Senatnē plakanus hematīta gabalus izmantoja kā spoguļus. Heliotrops veidojas dažādu ģenētisko tipu un dažādu iežu atradnēs kopā ar magnezītu, getītu, kvarcu, pastāvot pietiekami augstai oksidācijas potenciāla videi.

Hematīta rūda ir viena no svarīgākajām dzelzsrūdām, no kuras izkausē dzelzi un tēraudu. Dzelzs saturs hematīta rūdā ir robežās no 50 līdz 65%. Hematītu izmanto arī lai iegūtu sarkanās krāsas pulveri (okera sarkano). Juvelierizstrādājumus, kas izgatavoti no dabīgā hematīta, ir jāuzglabā uzmanīgi, lai izvairītos no trieciena vai berzes.

Nenēsājiet hematīta rotaslietas uz kailas ādas spožā saule – hematīts var pārkarst un dedzināt ādu. Hematīta atradnes ir Krievijā, Kazahstānā, Ukrainā, Brazīlijā, Itālijā, Šveicē un ASV.

Šķir nākamo lapu un uzzini vairāk!

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

COMMENTS

  • <cite class="fn">Aldonis Puskažociņš</cite>

    Pirmā iemaksa par labu auto jau šogad? Izsmalcināta rotaslieta
    mīļotajai sievietei, dāvanas tuviniekiem, traka Jaungada ballīte draugu lokā un
    nedēļas atvaļinājums kādā no slēpošanas kūrortiem? Tu arī to vari! Piepildi
    savus slēptākos sapņus. http://bit.ly/2fxj60V

Pievienot komentāru