Hematīts – maģisks, noslēpumains un skaists akmens. Ko vēsta, kā palīdz?

sariblue_20mens_20hematite_20bracelet_20hamsa_20om_original

Šī cietā un smagā akmens nosaukums cēlies no grieķu vārda “haima”, kas tulkojumā nozīmē “asinis”. Hematītam tiešām ir sažuvušas asinis krāsa, ko piedod dzelzs oksīds.

Dažkārt hematīta brūngani sarkanā nokrāsa kļūst gandrīz melna. Bieži vien uz akmens virmas parādās zilgans tonis – kā ziepju burbuļiem. Bieži vien hematīts atsevišķos minerālos un iežos iekrāso tos intensīvā sarkanā krāsā. Tādi ir, piemēram, sarkanā jašma, sarkanais marmors, sarkanais slāneklis.

Plānu plākšņu hematīts ir caurspīdīgs, bet pašiem akmeņiem raksturīgs metālisks, stiklains spīdums. Senatnē plakanus hematīta gabalus izmantoja kā spoguļus. Heliotrops veidojas dažādu ģenētisko tipu un dažādu iežu atradnēs kopā ar magnezītu, getītu, kvarcu, pastāvot pietiekami augstai oksidācijas potenciāla videi.

Hematīta rūda ir viena no svarīgākajām dzelzsrūdām, no kuras izkausē dzelzi un tēraudu. Dzelzs saturs hematīta rūdā ir robežās no 50 līdz 65%. Hematītu izmanto arī lai iegūtu sarkanās krāsas pulveri (okera sarkano). Juvelierizstrādājumus, kas izgatavoti no dabīgā hematīta, ir jāuzglabā uzmanīgi, lai izvairītos no trieciena vai berzes.

Nenēsājiet hematīta rotaslietas uz kailas ādas spožā saule – hematīts var pārkarst un dedzināt ādu. Hematīta atradnes ir Krievijā, Kazahstānā, Ukrainā, Brazīlijā, Itālijā, Šveicē un ASV.

Šķir nākamo lapu un uzzini vairāk!


 

Līdzīgi raksti

Viens komentārs

  1. Aldonis Puskažociņš

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Pilnvērtīgai lapas darbībai tiek izmantotas sīkdatnes (cookies), kas glabājas uz tavas ierīces. Vairāk par sīkdatnēm

Kas ir sīkdatnes? Sīkdatne ir neliels teksta fails, ko tīmekļa vietne saglabā jūsu datorā vai mobilajā ierīcē, kad jūs atverat vietni. Tā vietnei palīdz atcerēties jūsu pieteikumvārdu un/vai iestatījumus (piemēram, valodu, fontu izmēru u.c. attēlošanas iestatījumus), ar kādiem esat izvēlējies vietni skatīt, lai katru reizi jums tie nebūtu jānorāda no jauna.

Close