Iemācies atšķirt sociopātu no psihopāta- tas nav viens un tas pats!

Iedzimtība vai audzināšana

Lielākā atšķirība starp šiem “briesmoņiem” ir tas, kā tie radušies.

Par sociopātu kļūst audzināšanas rezultātā. Iespējams, par sociopātu liek kļūt vardarbība ģimenē vai kāda cita bērnības trauma. Izteikts sociopāts ir, piemēram, Džokers no Betmena filmām.

Psihopāts, savukārt, tāds jau ir piedzimis, jo smadzeņu daļa, kas atbild par impulsu kontroli un emocijām, nav pietiekoši labi attīstīta.

Emocionālā stabilitāte

Sociopāti ļoti asi reaģē, ir viegli aizkaitināmi un nemierīgi. Viņi var sadusmoties par katru mazāko sīkumu, nemāk noslēpt emocijas un savās problēmās atklāti vaino citus, piemēram, sakot: “Tā ir tava vaina, ka es sasitu īkšķi!”. Sociopāti ir ļoti impulsīvi, un viņiem trūkst pacietības.

Turpretī psihopāti ir mierīgi, savākti un nosvērti. Reizēm šķiet, ka viņi pārtiek no antidepresantiem.

Spēja saprasties ar citiem

Sociopāti vispār ir briesmīgi cilvēki, bet viņi vismaz spēj saprast cilvēcīgas emocijas.

Psihopāti nejūt nožēlu vai vainas apziņu. Kādā pētījumā tika atklāts, ka, skatoties vardarbīgas filmas, psihopāti jūtas mierīgāki, pretēji parastiem cilvēkiem, kuriem īpaši nepatīk vardarbība. Kā piemēru varētu minēt sērijveida slepkavas.

Karjeras izvēle

Sociopātiem ir grūti noturēties vienā darba vietā, un tas ir skaidrojams ar to, kā viņi tika audzināti.

Psihopāti, savukārt, mēdz būt ļoti inteliģenti un var izveidot veiksmīgas karjeras. Viņi lieliski spēj manipulēt ar citiem un no malas šķiet ļoti patīkami cilvēki. Viņi māk atdarināt emocijas, pat tad, ja tās nekad nav izjutuši.

Kriminālas tieksmes

Sociopāti mēdz būt ļoti neparedzami un impulsīvi. Lai arī vardarbība nav bieža parādība viņu vidū, tā ir iespējama.

Psihopāti izplāno visus sīkumus un pārliecinās par to, ka netiks pieķerti. Pat, ja viņi nav vardarbīgi, viņi bieži pastrādā tā saucamos “balto apkaklīšu” noziegumus, piemēram, nodarbojoties ar krāpniecību vai naudas atmazgāšanu.

Attiecības

Sociopāti, lai arī cik briesmīgi viņi neliktos, var izveidot attiecības. Tā kā viņu uzvedība ir apgūta nevis iedzimta, viņi spēj just un saprast citus.

Psihopāti, savukārt, veido attiecības balstoties uz to, ko no tām varēs iegūt. Ja tu redzi, ka vīrs-psihopāts izmanto savus draugus, lai apmierinātu savas vajadzības, tad ir pamats uztraukumam.

Ārējā izturēšanās

Sociopātiem piemīt savi untumi, kas ir ārēji redzami. Viņu garastāvokli nav iespējams prognozēt, viņi ir dezorganizēti un viegli aizkaitināmi.

Psihopāti izturas pilnīgi pretēji. Atceries Kristianu Beilu filmā “Amerikāņu psihopāts”? Viņi var būt tieši tādi – apburoši, glaimojoši un pieklājīgi.

Avots: yourtango.com

Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru