Janvārī apstrādes rūpniecības apjomi pieauga par 3,6%

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem apstrādes rūpniecības izlaides apjomi 2019.gada janvārī gan pēc neizlīdzinātiem, gan pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem bija par 3,6% lielāki nekā pirms gada.

Lielāko pozitīvo ieguldījumu apstrādes rūpniecības izaugsmē janvārī gada griezumā veidoja lielākā apstrādes rūpniecības apakšnozare – kokapstrāde (pieaugums par 9,3%). Ievērojams devums apstrādes rūpniecības izaugsmē bija arī elektrisko iekārtu (+23,7%) un iekārtu, mehānismu un mašīnu ražošanai (+30,1%). Pieaugums bija vērojams arī automobiļu un piekabju ražošanai (+10,1%) un poligrāfijai (+11,2%).

Savukārt 2019.gada sākumā samazinājās nemetālisko minerālu ražošanas apjomi (samazinājums par 8,6%), kā arī dzērienu (-10,8%), apģērbu, (-19,8%) un mēbeļu ražošanas (-10,2%) apjomi.

2019.gada janvārī apstrādes rūpniecības apgrozījums faktiskajās cenās (+10,9%) pieauga straujāk nekā izlaides apjomi. Vietējā tirgū realizētās produkcijas apjomi pieauga par 10%, savukārt nedaudz straujāk auga eksportētajās produkcijas apjomi – par 11,4 %.

Sagaidām, ka arī turpmākajos mēnešos izaugsme apstrādes rūpniecībā saglabāsies, un kopumā gadā pieauguma tempi varētu būt līdzīgi kā 2018.gadā. Straujāku apstrādes rūpniecības izaugsmi ierobežos situācija eksporta tirgos, jo nozares attīstība ir cieši saistīta ar eksporta iespējām. Tiek prognozēts, ka izaugsmes tempi ES valstīs 2019.gadā būs nedaudz lēnāki nekā pirms gada. Eksporta dinamiku ierobežos arī vājais pieprasījums NVS tirgū. Nozīmīgs eksporta attīstības virziens ir trešās valstis, bet pašlaik to īpatsvars eksporta struktūrā joprojām ir salīdzinoši neliels. Kopumā nenoteiktība ārējos tirgos neļauj cerēt uz jūtamu eksporta iespēju paplašināšanos.

Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru