Vai “vecs” vienmēr nozīmē “vecs”

No šodienas, 1. jūlija, stājas spēkā valdības atbalstītie likuma grozījumi, kas ļauj ziedot labdarības organizācijām pārtikas produktus pēc “ieteicams līdz” termiņa beigām. Latvijas Samariešu apvienības Pārtikas bankas “Paēdušai Latvijai” veiktajā pētījumā noskaidrots, ka 81,3% ģimeņu Latvijā nedēļas laikā atkritumos izmet pārtiku, kas ir iegādāta par daudz, netiek apēsta vai tai ir beidzies norādītais derīguma termiņš.

Lai arī sabiedrībā joprojām pastāv dažādi aizspriedumi pret pārtikas produktu ziedošanu pēc derīguma termiņa beigām, kā arī 1/5 pētījumā aptaujāto joprojām nezina atšķirību starp derīguma termiņu “ieteicams līdz” un “derīgs līdz”, tomēr 79,1% norāda, ka ir informēti par norādīto termiņu atšķirību.

Viena trešdaļa respondentu uzskata, ka pārtikas atlikumi rodas derīguma termiņa beigu dēļ vai ka saražots pārāk daudz pārtikas produktu. Tāpat 68,8% aptaujāto domā, ka visvairāk pārtikas atlikumu rada pārtikas mazumtirgotāji. Tomēr patiesībā veikali un vairumtirgotāji mūsdienās ir vieni no tiem, kuri izmet vismazāk – tikai 5% produktu nonāk atkritumos (saskaņā ar Eiropas pētījumiem), jo uzņēmumi ir vērsti uz savas darbības rūpīgu plānošanu un izmanto dažādas plānošanas metodes. Kamēr turpretī mājsaimniecības Eiropā kopā izmet ap 53% pārtikas. Par nepieciešamību rūpīgāk plānot savus ikdienas iepirkumus, lai pārtika pēcāk nebūtu jāizmet atkritumos, norāda arī Pārtikas bankas aptaujas dalībnieki – 59,1% uzskata, ka uz veikalu jādodas ar iepriekš sagatavotu sarakstu, lai neiegādātos pārāk daudz; 14% plāno maltītes vairākām dienām uz priekšu. 54,2% respondentu arī norāda, ka pat, ja pārtikas produktam derīguma termiņš ir beidzies, pārliecinoties par tā kvalitāti, tos joprojām ir iespējams izmantot maltītes pagatavošanā.

“Pārtikas izšķērdēšana rada ne tikai finansiālus zudumus, bet arī negatīvi iespaido vidi un nav ētiska rīcība, kad vairāk nekā 20% Latvijas sabiedrības ir pakļauti nabadzības riskam, kamēr turpat līdzās dienu no dienas atkritumos tiek izmesti vairāki kilogrami labas pārtikas,” stāsta Pārtikas bankas vadītāja Agita Kraukle. “Paēdušai Latvijai” aktīvi divus gadus iesaistījās LR Zemkopības ministrijas izveidotajā darba grupā par grozījumiem Pārtikas aprites un uzraudzības likumā. Šie grozījumi likumdošanā ļaus ne vien samazināt izmestās pārtikas apjomu, bet arī dažādot pārtikas pakas saturu, sniedzot lielāku un daudzveidīgāku atbalstu trūkumā nonākušajām ģimenēm.

Pārtikas banka paredz, ka esošie grozījumi ļaus palīdzēt vēl vairākiem tūkstošiem trūkumā nonākušo ģimeņu ar bērniem, senioriem un invalīdiem, kā arī būs iespēja dažādot pārtikas paku saturu. Tāpat paredzēts izglītot sabiedrību un palīdzības saņēmējus par derīgumu termiņu atšķirībām un pārdomātu pārtikas iegādi un maltīšu gatavošanu. Pārtikas produkti, kuriem uz iepakojums norādītais termiņš ir “ieteicams līdz” iespējams lietot vēl dažus mēnešus pēc termiņa beigām. Tie ir dažādi konservi, graudaugi, eļļa, garšvielas, konditorejas izstrādājumi un saldumi, ar kuriem būs iespējams papildināt pārtikas pakas, iepriekš brīdinot atbalsta saņēmējus, ka produktam ir beidzies noteiktais termiņš.

Par Latvijas Samariešu apvienību:

Biedrība “Latvijas Samariešu apvienība” (LSA) ir brīvprātīga, neatkarīga, kompetenta, inovatīva, dinamiska un uz praktisku rīcību orientēta sabiedriskā labuma organizācija, kuras devīze ir “Palīdzēt dzīvot”.

Latvijā Samariešu apvienība ir viena no lielākajām nevalstiskajām organizācijām. Samariešu apvienība ir sertificēta kā daudzu sociālo pakalpojumu sniedzējs, ārstniecības un izglītības iestāde. LSA piedāvā daudzus sociālus, medicīniskus un apmācības pakalpojumus, kas klientiem ir pieejami gan ar pašvaldību vai darba devēju līdzdalību, gan arī individuāli.

Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru