Mūku elpošanas paņēmieni ilgam mūžam

 

Pirmais veids: pēc mūku padoma

Lai iemācītos elpot ne tikai ar plaušu augšdaļu, katru otro dienu jāatrod laiks vingrojumiem, kurus pirms daudziem gadsimtiem izstrādājuši austrumzemju mūki.

Sākumstāvoklis: vispirms notupstas uz ceļiem, tad lēni apsēžas uz papēžiem; ķermeņa augšdaļa iztaisnota, rokas brīvi novietotas uz gurniem.

* Aizver acis un, izbīdot vēderu, lēnām ieelpo. Uz 2–3 sekundēm elpu aiztur, tad, ievelkot vēderu, strauji izelpo. Iesākumā vingrojumu atkārto 3 reizes, vēlāk, pēc 3–4 dienām, ieelpu–izelpu skaitu var palielināt līdz 7, pēc tam – līdz 21 reizei (bet ne vairāk!). Galvenais rādītājs ir – paša cilvēka sajūtas. Ja pēc vingrojuma izpildes jūtams galvas reibonis, troksnis ausīs, metas tumšs gar acīm – slodze nekavējoties jāsamazina.

Otrais veids: izvēzēt plecus

Lai organisms no ieelpotā gaisa paņemtu maksimāli daudz skābekļa, bet asinis ātri to aizgādātu burtiski katrai ķermeņa šūnai, nepieciešama fiziskā slodze. Taču ne jau kurš katrs sporta veids ir piemērots. Piemēram, uzlabot plaušu darbību ar skriešanu, jāšanu vai braukšanu ar divriteni ir praktiski neiespējami. Nodarbojoties ar šiem sporta veidiem, galvenokārt strādā masīvie kāju muskuļi, bet skābekļa daudzums asinīs no tā nepalielinās. Plaušu attīstībai piemērotākie sporta veidi ir peldēšana, vingrošana, volejbols, badmintons, teniss, airēšana.
Lai liktu plaušām strādāt ar pilnu atdevi, jānoslogo korpusa augšdaļa, un galvenokārt – pleci.

Sākumstāvoklis: nostājas taisni, kājas kopā, rokas gar sāniem.

* Ieelpojot rokas lēnām paceļ sānis un uz augšu, izelpo, ieelpo un, atkal izelpojot, tikpat lēnām pa tādu pašu trajektoriju nolaiž gar sāniem.

* Ieelpojot rokas lēnām izstiepj uz priekšu, tad – uz sāniem. Uz sekundi elpu aiztur un izelpojot nolaiž gar sāniem.

* Elkonī saliektas rokas paceļ pie pleciem un izdara apļveida vēzienus ar elkoņiem. Elpo brīvi.

* Ieelpojot rokas izpleš uz sāniem un, cik vien iespējams, atliec uz aizmuguri. Izelpojot – izstiepj sev priekšā, tad nolaiž.

Sākumstāvoklis: nostājas taisni, kājas plecu platumā, rokas saliktas sānos.

* Dziļi ieelpo, tad abas rokas strauji izmet uz priekšu, it kā cenšoties no sevis kaut ko atgrūst.

* Pēc kārtas izdara sitienus ar labo un kreiso roku. Iztaisnojot roku – izelpa, atvelkot – ieelpa.

* Abu roku pirkstus saāķē un ieelpojot paceļ virs galvas. Izelpojot strauji nolaiž lejā, vienlaikus noliecot ķermeni tā, lai saāķētie pirksti atrastos starp ceļiem.

* Rokas ar saāķētiem pirkstiem aizliek aiz galvas un, izdarot ieelpas, ķermeņa augšdaļu pagriež pa labi un kreisi, bet izelpas laikā ieņem sākumstāvokli.

Visus vingrojumus atkārto 10–15 reižu. Tos var izpildīt jebkurā piemērotā brīdī, bet ne agrāk kā stundu pēc pamošanās un ne vēlāk kā stundu pirms gulētiešanas.

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru