19.gs. un 20.gs. sākumā daudzi jaundzimušie mira no slimības, tas ir, marasmus slimības, kas tulkojumā no grieķu valodas nozīmē „izdzišana, izsīkums, panīkums”. Dažos bāreņu namos un slimnīcās letālo gadījumu skaits bija ļoti augsts. Pat turīgajās ģimenēs bērni mira no tās. Zinātnieki, cenšoties atklāt slimības cēloņus, konstatēja, ka jaundzimušie savā attīstībā daudz vairāk iegūst no kontaktēšanās ar māti, medicīnas māsiņām, nekā pastiprināti lietojot barību vai saņemot pārmērīgu medicīnisko aprūpi.
Ja nav pietiekama fiziskā kontakta ar vecākiem, rezultāts var būt jaundzimušā nāve. Balstoties uz šiem pētījumiem, modernajā bērnu aprūpē tika ieviests noteikts process: paņemt bērnu rokās, panēsāt to. Tā jādara vairākas reizes dienā. Kādā slimnīcā, kur sāka pielietot šo metodi, jaundzimušo nāves skaits samazinājās līdz 10%, kaut gan iepriekš šis pats rādītājs bijis no 30% līdz 35%.
Bērni aug, bet nepieciešamība pēc kontakta ar vecākiem nepazūd. Savā grāmatā „The human significance of the skin” ārsts A.Montegjū apraksta pētījumus, kas pierāda, ka alerģijas un citas veselības problēmas radušās arī tāpēc, ka cilvēkam bērnībā pietrūkusi saskarsme ar māti.
Tātad, sanāk, ka veselības problēmas tiek „ieprogrammētas” jau tad. To apliecina arī tas, ka pieaugušie, kas cieš no tādām slimībām kā astma, šizofrēnija un citas slimības, tiek ārstēti ar psihoterapijas palīdzību, izmantojot ekstensīvu fizisko kontaktu: pieskārienus, glāstus.
Novērots arī tas, ka kontakts ar vecākiem vienlīdz labi attīsta gan prātu, gan fiziskās spējas.
Bērnu psihologs L.Jarrovs veicis pētījumu, kas pierāda, ka bērniem, kuri ir ļoti daudz kontaktējušies ar savām mātēm un saņēmuši glāstus, ir lielāks intelekta koeficients nekā tiem, kuri šos impulsus saņēmuši mazāk.
Pētnieki arī apkopojuši galvenos faktorus, kas ietekmē to, kā uztveram pieskārienus:
- Tas, ar kuru ķermeņa daļu tiek panākts kontakts;
- Tas, kurai ķermeņa daļai pieskaras;
- Tas, cik ilgs ir kontakts;
- Tas, vai kontakta brīdī tuvumā vai blakus atrodas vēl kāda persona;
- Situācija, kādā notiek šis kontakts;
- Iesaistīto personu attiecības.