Vizītē Latvijā ierodas Dānijas bruņoto spēku komandieris

Rīt, 26.februārī, darba vizītē Latvijā ieradīsies Dānijas bruņoto spēku komandieris ģenerālis Bjerns Biserups (Bj¸rn I. Bisserup), lai ar aizsardzības ministru Arti Pabriku un Nacionālo bruņoto spēku komandieri ģenerālleitnantu Leonīdu Kalniņu pārrunātu Latvijas un Dānijas bruņoto spēku sadarbību aizsardzības jomā, kā arī starptautiskās un reģionālās drošības aktuālos jautājumus.

“Daudznacionālā divīzijas štāba “Ziemeļi” izveides projekta virzība notiek ļoti raiti. Tāpēc esmu pārliecināts, ka štābs sasniegs savu kapacitāti īsā laika periodā. Uzskatu, ka galvenā panākumu atslēga ir cieša ilgtermiņa sadarbība jau no pašiem Zemessardzes un Nacionālo bruņoto spēku veidošanas pirmsākumiem,” uzsver ģenerālleitnants L. Kalniņš, norādot, ka Dānija ir viens no nozīmīgākajiem Latvijas partneriem aizsardzības jomā.

Vizītes ietvaros ģenerālis B. Biserups piedalīsies svinīgajā ziedu nolikšanas ceremonijā Rīgas Brāļu kapos un apmeklēs Aizsardzības ministriju, Nacionālo bruņoto spēku Apvienoto štābu un Ādažu bāzi.

Dānija sniegusi būtisku atbalstu Latvijas aizsardzības sistēmas un bruņoto spēku attīstībā. Dānijas un Latvijas bruņoto spēku karavīru dalība kopējos vingrinājumos nodrošina veiksmīgas sadarbības iespējas, kā arī uzlabo sadarbību ar citām NATO dalībvalstīm starptautisko operāciju laikā.

Jau ziņots, ka 14. februārī, Briselē NATO aizsardzības ministru sanāksmes laikā Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Dānijas aizsardzības ministrs Klauss Jorts Frederiksens (Claus Hjort Frederiksen) un Igaunijas aizsardzības ministrs Jiri Luiks (Jüri Luik) parakstīja saprašanās memorandu par daudznacionālā divīzijas štāba “Ziemeļi” izveidi.

Štāba izveides mērķis ir uzlabot Baltijas valstu aizsardzību un stiprināt NATO kolektīvo atturēšanu un aizsardzību, nodrošinot komandvadības elementu Baltijas reģionā. Štāba uzdevumi būs aizsardzības plānošana, militāro mācību un aktivitāšu organizēšana un īstenošana, lai palielinātu iesaistīto valstu savstarpējo savietojamību un spēju kopīgi veikt aizsardzības uzdevumus.

Daudznacionālais divīzijas štābs “Ziemeļi” būs efektīvs, militāri spējīgs štābs, kas nodrošinās vienotu komandvadību un būs gatavs komandēt divīzijas lieluma vienību, tostarp štāba ietvarvalstu bruņoto spēku vienības un Baltijas valstīs izvietotās NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas. Sākotnēji divīzijas štābā dienesta pienākumus veiks virsnieki no ietvarvalstīm – Dānijas, Latvijas, Igaunijas. Iecerēts, ka štābam pievienosies arī citi NATO sabiedrotie.

Latvija divīzijas štāba darbībai nodrošinās virsniekus un administratīvo personālu štāba uzdevuma veikšanai, kā arī nepieciešamo infrastruktūru Ādažu bāzē.

Divīzijas štāba izveide Latvijā apliecina Latvijas ieguldījumu valsts aizsardzības stiprināšanā, vienlaikus demonstrējot vēlmi un spēju arvien vairāk iesaistīties kolektīvās aizsardzības stiprināšanā un militāri efektīvu risinājumu veidošanā, kas ilgtermiņā palielina NATO gatavību un spēju aizsargāt savas dalībvalstis.

Šā gada februārī Latvijas un Dānijas Zemessardzes komandieri parakstīja Latvijas un Dānijas Zemessardzes sadarbības līgumu, kas paredz stiprināt abu valstu Zemessardzes sadarbību, tostarp apmācības un militāro spēju attīstības jomā, tādējādi veicinot savstarpējo savietojamību. Sadarbības līgums atkārtoti apliecina abu valstu Zemessardzes ilggadējo veiksmīgo sadarbību un iezīmē turpmākos sadarbības virzienus.

Jau kopš 2016.gada Latvijas karavīri, pilnībā iekļaujoties Dānijas kontingenta sastāvā, starptautiskās koalīcijas Apvienoto spēku militārās operācijas “Inherent Resolve”, īsteno Irākas drošības spēku apmācību pret teroristisko organizāciju “Daesh”.

2013.gada 12.aprīlī Latvija un Dānija parakstīja Saprašanās memorandu par Latvijas Sauszemes spēku kājnieku brigādes iekļaušanu Dānijas divīzijā. Tajā ir iekļautas arī divas Dānijas, kā arī Lietuvas un Igaunijas kājnieku brigādes.

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru