Dziļas skumjas un spēcīgs naids. Kā neļaut šīm jūtām “nokaut sirdi”

Spēcīgi pārdzīvojumi momentāni ietekmē sirdi. Kā tai palīdzēt tikt galā ar emocionālajām vētrām?

Termins “emocija” cēlies no latīņu vārda emoveo, kas nozīmē – “uzbudināt”, “satraukt”. Pirmām kārtām emociju vētra nesaudzīgi iedarbojas uz sirds-asinsvadu sistēmu. Lai nesaslimtu, jāiemācās ātri un pareizi izkļūt no emocionālā stresa stāvokļa, un šajā ziņā ļoti daudz atkarīgs no tā, kādas tieši emocijas cilvēku pārņēmušas.

Neizmērojams naids

Lai cīnītos ar kritisku situāciju, kad cilvēku pārņēmis naids un niknums, organismam nākas patērēt milzum daudz spēka un enerģijas. Krasi paaugstinās tonuss, muskuļu izturība, mobilizējas visi enerģētiskie procesi. Pastiprinās sirdsdarbība, paaugstinās arteriālais spiediens, plaušu ventilācija, adrenalīna līmenis. Paātrinās imunoloģiskās reakcijas. Taču visa šī resursu mobilizācija notiek nevis ekonomiski un mērķtiecīgi, bet gan vētraini, neaprēķināti un ne vienmēr adekvāti situācijai.

Labākais veids, kā izlādēties agresijas gadījumā, ir fiziska slodze: ātrs gājiens vai skrējiens. Šajā situācijā muskuļu darbība liek paplašināties asinsvadiem un samazina vispārējo spiedienu, bet muskuļu nogurums rosinās bremzēšanas procesus centrālajā nervu sistēmā.

Tiesa, arī šajā situācijā nedrīkst zaudēt galvu – slodzei jābūt adekvātai. Nav grūti iedomāties, kas notiks, ja netrenēts cilvēks afekta stāvoklī uzskries pa kāpnēm līdz pat devītajam stāvam. Nav attaisnojama kliegšana, lamāšanās un citāda dusmu izgāšana. Tas viss nedod pilnvērtīgu spriedzes mazināšanos, bet, ja pēc šādas izlādēšanās paliek vainas apziņa par savu nesavaldību, negatīvo emociju uzkrāšanās tikai pastiprinās, un noturība pret stresu krītas.

Labāk iedzert kaut ko nomierinošu, kas satur baldriānus, māteres. Emocionālajiem holeriķiem šādi līdzekļi vienmēr jātur pa rokai. Par ļaunu nenāks arī B grupas vitamīni, tos ieteicams lietot regulāri. Cilvēkiem, kam jau ir problēmas ar sirdi, vajadzīgas arī atbilstīgas sirdszāles. Reizumis izņēmuma kārtā var lietot kādu trankvilizatoru, taču pārāk aizrauties ar tiem nedrīkst.

Lai lasītu tālāk, šķir otru lapu!

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru